Soft Minimal


72-74-soft-minimalist-1

72-74-soft-minimalist-2

72-74-soft-minimalist-3

Gerçekten ihtiyaç duyduğumuz nedir? Daha fazla olan daha mı iyi hissettirir? Kimlikler arasında kaybolmuş biraz da çorba olmuş dekorasyon stili ideal olan olabilir mi? Günümüzün “hızlı tüketim” diretmesinin baş rol oyuncusu mu olmalıyız? Yoksa bizi gerçekten iyi hissettirecek ana ihtiyaçlarımıza ulaşmak mi ideal olan? Eğer, tasarım gerçekten ihtiyaç duyulanı yaratmak ise o zaman biraz da yalınlaşmanın, fazlalıklardan sıyrılıp öze dönmenin zamanıdır tüm bu kargaşa dünyasının içinde.

Tam bu sorgulama sürecinde modern yaşam tarzı ile adeta ismini bağdaştıran minimalizm doğru çözümlemeler sunabilirken, bir taraftan da insani boyutlarda eksik kaldığı görülüyor. Bugün keskin sınırlarını ihtiyacını duyduğumuz duygusallıkla harmanlanıp, hatlarını daha yumuşatarak “soft minimalizm” başlığı ile çağdaş tasarım dünyasında yeniden yerini alıyor ve bir akım olarak da hak ettiği değere hızla yaklaşıyor.

Minimalizmin fonksiyonel ve yalın halini, sert, köşeli hatlardan kurtarıp; insana daha yakın, yuvarlak, geometrik hatlar ile yumuşatarak, daha fazla renk ve malzeme alternatifi ile gerçek yaşam ve tasarım arasında bir dengeye ulaşmasını sağlayan soft minimalizm; mekan ve mobilya tasarımlarında dünya trendlerini belirleyen Nordik ülkelerinde stil olarak baş köşeye oturuyor.

Monokrom dekorasyon tarzının esasında hiç de sıkıcı olmayıp, kendi içinde bir sıcaklığa sahip olabileceğini kullanılabilecek birbirinden farklı ara tonlu soft duvar renkleri, çiçek ve bitkiler, ekolojik aydınlatmalar, doğal malzemelerden seçilmiş yüzey kaplamaları ile görebiliyoruz. Hepsi bu yeni minimalist tarzda insanı yaşadığı mekana ait olduğunu hissettirebilecek korkmadan kullanılabilen sıcak detaylar.

Softminimalist tarz mobilya ve ürün tasarımı Kuzey Avrupa’ nın tasarım ile ismini bağdaştırmış markalarında karşımıza çıkan bir stil. Bu tarzı hemen tüm mobilya, aydınlatma, aksesuar ürün ve projelerinde uygulayan Menu ve Andtradition markalarının kreatif direktörleri Danimarkalı Norm Architects design grubunun kurucuları Kasper Rønn ve Jonas Bjerre-Poulsen modern yaşam stiline akılcı ve estetik çözümler getirmeyi tasarım ideolojisi olarak kendilerine seçtiklerini belirtiyorlar. Mekanlarımızda çevremizi saran tüm aksesuar, mobilya ve aydınlatmaların hacimleri ile dünyayı algılamamızda köprü görevi üstlenen ilham verici heykelsi objeler olduğunu savunuyorlar. Özgürlük hissi yaratan, hafif, aydınlık aynı zamanda dayanıklı, zamansız ve kalite ürünler tasarladıklarını belirtiyorlar. Bu akıma güzel bir örnek olarak Norm Architects’ in Menu markası için tasarladığı sehpa, tabure ve aynı zamanda tepsi olarak kullanılabilen Flip Around Stool’ u verebiliriz. (resim)

Bu akımın uygulayıcıları tüketim dünyası için yeni ürünler yaratırken tasarımcıların önemli bir misyon yüklendiğini ve iyi tasarımın sadece fark yaratmak ve insan hayatını daha kolaylaştırıp, güzelleştirmek için yapıldığı sürece anlamlı olabileceğine inanıyorlar. Bu yüzden de soft minimalizm esasında bir stilin çok ötesinde daha çok bir hareket olarak karşımıza çıkıyor.

Tasarım vizyonu adına geliştirilen bu olumlu yaklaşım; renklerin soft tonlar ile daha yumuşamasını, arada metalik yansımalar ile dengeli olarak zenginleşmesini, minimalize dair sert maskülen hatların feminen kıvrımlar ile birleşmesini ve objelerin minimum detay, maksimum fonksiyonellik ile mekanlara dahil edilmesini yükselen trend haline getiriyor.

Yumuşak tonlu yüzeyler, mermer, metal ve ahşap gibi sert dokular ile kombine edilerek malzeme yüzeyinde de denge sağlanıyor.

Yalın olmak ile beraber aksesuardan korkmayan softminimalist akım iç ve dış mekanlar için günlük yaşama dair birçok ürün alternatifi sunuyor. İyi aydınlatılmış mekanlar için ihtiyaç duyulabilecek her köşeyi gözü yormadan aydınlatabilen aydınlatmalar, rahat oturma grupları, doğayı mekanlara taşıyan saksılar, karanlık geceleri mum ışığıyla aydınlatan çeşit çeşit mumluklar, fonksiyonelliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz banyo ve mutfak aksesuar, gereçleri, kısacası insanı yaşadığı mekanla bağdaştırıp, dünyayı daha güzel algılamasına sebep olacak ve zevkli kılacak yeni nesil stil.

Karmaşık olmayan özgün, sakin ve geometrik yalınlığın stili soft minimalizm eğer size de yakın geliyor ise bu tarzın yaratcıları tarafından tasarlanmış bir çok orijinal ürüne diseno mağazasında ulaşabilir, soğuk kuzey ülkelerinin sıcacık ve dengeli stilini evinize taşıyabilirsiniz.

Not: Yazı ALL DECOR Ocak – Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır.

on-kapak-1s


“Soft Minimal” için 2 cevap

 1. -Maddi-manevi tüm yükleri üzerimizden atarken, mailbox’ımıza düşen ve bizimle uzaktan yakından ilgisi olmayan mailler, gün içinde gelen reklam ve tanıtım mesajları, sosyal medya sayfalarımıza gelen bildirimleri de en aza indirgeyecek çözümler bulmalıyız.

  Sade yaşam ile ilgili hazırladığımız blog yazımızın devamı için linke tıklayıp okuyabilirsiniz; https://www.tarz2.com/az-coktur-sadelik-mutluluktur

  Sürdürülebilir moda, minimalizm, sade yaşam ve bütçe dostu alışveriş konularındaki paylaşımlarımız için bizi takip edebilirsiniz. 💙

  facebook.com/tarz2com
  twitter.com/tarz2com
  instagram.com/tarz2com

Leave a Reply