Unutulmaz Desenlerin Modern Sihirbazı Tijen Samuray Öztek.

Unutulmaz Desenlerin Modern Sihirbazı Tijen Samuray Öztek.

Çok renk, çok desen ama tüm bu ‘çok’ lara rağmen ‘sessiz bir uyum’ mümkün mü?  Gelin bu sorunun yanıtını iç mimar Tijen Samuray Öztek’in renk ve desenlerle yarattığı yüzey tasarımlarına bakarak karar verelim.


‘Mutlu mekan’ın tanımı nedir? Bu sorunun yanıtı elbette herkes için değişir. Gelin hep birlikte yanıtı biraz daha zorlaştıralım. Standartları bozarak, cesur adımlar atarak sonsuz alternatif yaratmanın mümkün olduğu bir alanla tanıştıralım sizleri. Renkleri, dokuları, desenleri, malzemeleri dev bir miksere koyup mucizeler doğabilir mi ona bakalım mesela? Çok renk, çok desen ama tüm bu ‘çok’ lara rağmen ‘sessiz bir uyum’ mümkün mü? En güzel yaşam teorileri de böyle yazılmamış mıdır? Tüm uyumsuzlukların bir araya gelip, uyumlu bir ses çıkarabilmesi özgünlüğün ta kendisi. İşte bu sayfalarda tanışacağınız iç mimar Tijen Samuray Öztek ile, önce yaşam alanlarının en geniş yüzeyleri olan duvarlarda, ardından da kumaşlar ve aksesuarların renk ve desen ustalığıyla buluşmalarına tanık oluyoruz.

Fenerbahçe’deki yeni Designmixer mağazası renk ve desen zenginliğiyle tasarım dünyasına heyecan verici bir pencere açıyor. Kurumsal markalar yapılan işbirlikleri de mağazada bütünlüklü, yeni bir dil oluşturmuş.


Dev mikserimizin adı ise Designmixer. Markanın kurucusu Tijen Samuray Öztek ise hem tekstil tasarımcısı hem de iç mimar; standartlara takılmak yerine şaşırtmayı seçen, mükemmeliyetçi kişiliğiyle keşfetmeyi tercih eden Öztek, geleneğin kıymetini bilen ve en yeni tasarım söylemlerinin içinde tarihin zenginliklerini de görmeyi seçen bir mekan tasarımcısı. Ağırlıklı olarak benzersiz, kişiye özel duvar kağıtlarıyla mekanları giydirdiği projeler hazırlayan Tijen Samuray Öztek özel üretim duvar kağıtlarının hem malzemeleri hem de desenlerini dokunuşlarıyla benzersiz kılıyor.

Dünyada bu tür duvar kağıdı tasarımları yapan birkaç ünlü marka olduğunu düşünürseniz, Türkiye’de üretimleriyle bu boyutta ve bu özgünlükte yüzey tasarımları yapan tek tasarımcı olduğunu söyleyebiliriz. “Mekanlar içerisinde yüzeyler üzerine tasarımlar yapıyorum. Bunu yaparken de uzun süreli Ar-ge araştırmaları ile yol almayı seviyorum. Sadece duvar kağıdı değil kumaş, metal, ahşap, seramik gibi farklı malzemelere de desenleri aktararak neler yapabileceğimi keşfetmeye çalışıyorum,” diyen Öztek. “İlhamımızı ise müşterilerimizin rüyalarından alıyoruz. En büyük motivasyon kaynağımız; geleneksel düşünce yapısını kıracak; özgür, sınırsız duvarlar yaratmak, öyle ki adeta “duvarları yıkmak”!


Yeniden yaratmayı, olağandışı olanı denemeyi, cesur olmayı tutkuyla seviyoruz,” diyor Öztek.

Fenerbahçe’deki Designmixer mağazasına girdiğinizde de tüm bu coşkuyu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Hem sanatçılarla hem de farklı kurumsal markalarla yapılan işbirlikleri mağazada bütünlüklü yeni bir dil yaratmış.

Örneğin Kale Seramik ile yapılan işbirliği sonucu Sinterflex projesi, Ganesh Decoration’ın Gana yapımı sepetleri, boncuk aydınlatmaları, Little Studio’nun seramikleri, Kuela’nın el yapımı tufted dekorasyon ürünleri, puf, yastık ve halıları, Lala Curio’nun el yapımı ipek ve taş işlemeli duvar kağıtları, Eski Ambar’ın ithal dekoratif mobilya ve aksesuar antikaları, The Lof İstanbul’un canlı çiçekleri, Lot duvar kağıtları, Feza Design mobilyaları, Som Interiors’ın koltukları, Mehmet Sinan Kuran imzalı sanat ürünleri, Yellow Dots Design’ın mobilya ve dekoratif ürünleri ve Anatolian Craft’ın el yapımı sandaletleri çok sesliliği mükemmel bir senfoniye dönüştürmüş.

Tüm koleksiyonlarda sanat tarihine ve tasarım tarihine gönderme yapan detaylar var. Mağazadaki tasarım elementleri aslında tasarım tarihi içerisinde geçmişten günümüze gelen ve çağdaş yorumlamalarla yeniden şekillenen hikayelere sahipler. Tijen Samuray Öztek bu birleştirici, buluşturucu yaklaşımdan yola çıkarak “Bizim yaratıcılık konusunda sonsuz alternatiflerimiz var,” diye özetliyor ortaya çıkan koleksiyonları anlatırken. Bu çalışmaların kişiye özel olması, mekanın ışığına, formuna ya da müşterinin hayallerine dokunan bir atmosfer yaratabilme gücü, belki de en heyecan verici özelliği. Çünkü küçük birkaç dokunuşla benzeri olmayan bir duvar giydirmesinin de sahibi oluyorsunuz. Yani bir nevi hayal ettiğiniz resmin içerisinde yaşamaya başlıyorsunuz.

Renk ve desenleri yaratırken ağırlıklı olarak hangi dönem ve stilllerden ilham aldıklarını ise şöyle anlatıyor:“Art Deco, Bauhaus, 15. yüzyıl ve sonrası Avrupa akımları, 19. yüzyıl İngiliz dönemi, Uzak Doğu Çin Mink Dönemi, Chinoserie sanatları, 19. ve 20. yüzyıl Japon pastoral betimlemeleri, Osmanlı Lale Devri ve Barok Dönemleri, Erken Selçuklu dönemleri, Avrupalı sanatçıların 18. yüzyıl ve 19. yüzyılda Osmanlı saray yaşamını ve İstanbul betimlemelerini ağırlık verdikleri gravürler, minayatürler, Mughal Sanatı, Fars, Hint sanatları… Görüleceği üzere ilham aldığımız dönem ve tarihler çok geniş bir alana yayılıyor.”

Kısacası Designmixer’e heyecan verici bir sanat tarihi kitabı okur gibi yaklaşabilirsiniz. “Sanat, tasarım ve dünya tarihi inanılmaz güzellikler ile dolu. Bu zenginliklerin hepsi ilham kaynağımız. Daha fazla renk, daha fazla desen ama hepsinin sessiz bir uyum içinde bir araya gelebiliyor olması müthiş bir güç. Bu gücü ve dekorasyon anlayışında sofistike bir enerji oluşacağını ve sonsuz alternatiflerini takipçilerimiz, müşterilerimiz, mimar, iç mimar ve dekoratörler ile yeni projelerde kullanarak paylaşabilmek çok heyecanlı. Özellikle custom made duvar kağıtlarımızın her birinin ayrı mekan ve duvarda bambaşka yeni bir yüzeye büründüğünü görmek mükemmel bir his. Tek ve biricik olabilmek çok değerli,” diyor Öztek markasından bahsederken.

Tijen Samuray Öztek’in çalışmaları sıra dışı boyutlar ve cesur renk kombinasyonlarına sahip. Özel tasarlanmış duvar ve yüzeyler, sade bir mekanı beklenmedik biçimde ikonik bir atmosfere çevirebilecek güçte bir tasarım senaryosu kurguluyor.


Designmixer birçok tasarım elementini, renkleri yan yana getirerek, malzemeleri değiştirerek ve her ayrı projede ayrı satış programları yaparak çok geniş bir profile yayılan yaratıcı çalışmalar ortaya çıkarıyor. Sadece desen kütüphanesindeki zenginlik değil yüzeyler üzerinde yapılan el boyaması müdehalelerle de sadece size ait bir yüzeye sahip olabiliyorsunuz.

“Trendler tasarımlarımızın merkezinde yer almıyor” diyen Tijen Samuray Öztek ekliyor: “Biz yüzyıllardır var olan geçmiş kültürlerin gizli hazinelerinin yüksek estetik algısını keşfetmenin peşindeyiz. Doğa ve tarih bize sınırsız ilham kaynağı sunuyor. Doğadan ve tarihten aldığımız bu sonsuz ilhamı; iç mekan tasarımında duvarları farklı bir bakış açısıyla yeniden var etmek ve yüzeylerde çağdaş tasarımlar yaratmak için tam da ‘designmixer’ adında söylendiği gibi ‘miks’ ediyor; yani harmanlıyoruz.

Arzumuz; unutulmaz ve hayranlık uyandıran duvarların modern tasarımcıları olarak anılmak!”

Tijen Samuray Öztek’in çalışmaları avangard görselliğin ön plana çıkarıldığı, sıra dışı boyutlar ve cesur renk kombinasyonlarına sahip, özel tasarlanmış duvar ve yüzeylerle, sade bir mekanı beklenmedik biçimde ikonik bir atmosfere çevirebilecek güçte bir tasarım senaryosu yaratıyor.

İnsanların hayatlarını daha mutlu kılmak, doğaya, estetiğe daha fazla yer vererek mutlu yüzeylerle mutlu mekanlar yaratmak için bu sonsuz seçeneğe göz atmanızı öneriyoruz.yazı FATMA ÖZEL / fotoğraflar CANAN YETİŞTİ SATKIN


, , , ,

Leave a Reply