Sofrada Wabi Sabi


Uzakdoğu Zen felsefesinde bir hayat görüşü olarak benimsenen; doğallığın getirdiği mükemmel olmayan düzenin, sakinliğin ve estetiğin yaşam stiline dingin yansıma hali; literatürde Wabi Sabi olarak yerini alır. Bugünlerde Batı dünyasında bu huzur haline duyulan ihtiyaçtan dolayı, oldukça popüler bir konuma oturan Wabi Sabi konseptini sofra stiline taşıma yöntemleri, bunlarla ilgili fikirler ve sürpriz dolu sonuçlar sanırım çoğunuzun hoşuna gidecek. Sakinlik eşliğinde nasıl yaratıcı sofralar hazırlayıp, estetik ve dekoratif düzenlemeler ile yediğimizin içtiğimizin daha fazla tadına ve de keyfine nasıl varabiliriz? Herkesin doğallık anlayaşı birazda kişisel olması, elbette  yorumlamaları farklılaştırabilir, hatta Wabi Sabi stil anlayışına daha da güzel tatlar katabilir. Bugünkü yazım aracılığyla sizlerle designmixer gözüyle ilham verici bulduğum görselleri ve bazı fikirleri paylaşmak istedim.

Konuya yemeğin kendisinden giriş yapacak olursak, öncelikle Wabi Sabi sofrası deyince aklınıza Uzakdoğu yemekleri gelmesin derim. Çünkü, bugün burada bahsettiğimiz konu yemek tarifleri değil, ilhamını yaşam felsefesinden alan masa düzenlemesi. Lezzetin saf haline, doğal ve kendini kasmayan bir sofra düzeni ile erişebilmek için bir takım öneriler.

wabi sabi stil sofra2

 

Şunu belirtmeden edemeyeceğim yemeklerimiz istediği kadar lezzetli olsun sunum lezzete odaklanmamızı sağlayabilecek incelik de yapılmamış ise kaos soframıza hakim olacaktır, bu da saatlerce uğraşıp üzerinde çalıştığımız yemeklerimizi sevdiklerimiz ile paylaşırken yaşamak istediğimiz en son durum olacaktır kuşkusuz .

wabi savbi style sofra3 Unutmamalıyız ki sofranın renk ve dokusunda olduğu kadar estetik anlamında baş tacı olan elementleri; sebze, meyve, tahıl, süt ürünleri vs… gibi doğal gıdalarımızdır. Özellikle ham hali ile sofralarımızda yerini bulan yeşil yapraklı sebzeler, mor, kırmızı, turuncu, sarı tonlu yiyecekler kontrastları barındırdığı hali ile servis edilirlerse adeta görsel şölen oluşturma yetisine sahiptirler. Estetik olarak hoş görünen yiyecekler ilginçtir ki yan yana geldiklerinde lezzet seviyeleri de yükselir. Örnek, ıspanak yaprakları üzerinde sunulan nar, yeşil ve kırmızı renklerin kontrast olma özellikleri ile birbirine çok yakışırlar. Yemeğin bu zengin görselliğini sofranın Wabi Sabi tarzı düzeni ile nasıl daha da fazla odak noktası haline getirebiliriz, yemeklerimizi güzelliklerine yakışır şekilde nasıl sergileyebiliriz sizlere ilham verici birkaç öneride bulunmak isterim.

IMG_8948-3small.jpg
Bu styling fotosunu da wabi sabi tarzı sofraya örnek olarak; designmixer’da satışa sunduğumuz Taiwan orijinli  3,co poselen çay takımı ile yaptık. Photo by Şeyda Selçuk.

 

Öncelikle Antrasit, Gri, bej, beyazın tonları yiyecekler için sakin ve mükemmel bir background oluştururlar. Seramik, porselen, tahta, taş materyaller bu doğal sofralara çok yakışır. Eğer form itibari ile tabaklar el yapımı tadında olur, kenarları doğal kıvrımlara şekillendirilirler ise daha da tarzımıza yakışırlar. Özellikle ham keten ve ham ipek Wabi Sabi tarzı sofraların baş tacı kumaşlarıdır. Servis takımlarının dokunsal sert yüzeyleri ile müthiş güzel bir kontrast oluştururlar. Doğal dokuları bu takımların yüzeylerinin adeta devamı niteliğindedir.

wabi sabi stil sofraDöküm metalden, zamanın sürecinde eskiyen çatal bıçak takımları, efekt almış ve aşınmış yüzeyler natürel görünümlerinden ve yaşanmışlık felsefesi ile birebir uyuştuğundan Wabi Sabi sofralarına çok yakışırlar. Bahçeden taze alınmış bir dal parçası, üzerinde bir kaç tohum veya birkaç yaprak eşliğinde şatafattan uzak ama bir o kadar da lezzeti doğal estetikleri ile sofraları taçlandıran tamamlayıcılar olarak kullanılabilir.

IMG_8909-1small.jpg
Wabi Sabi tarz sofra düzeni için yaptığımız bir styling daha. Porselen ürünler Taiwan orijinli 3,co firmasına ait.  Photo by Şeyda Selçuk

Tuz, karabiber ve baharatların, açık kaplarda sunulması hem renk olarak, hem de doku olarak sofralara ayrı bir güzellik katar ve dokunsal, kokusal özellikleri Wabi Sabi’ nin doğasıyla ayrı yakışır. Kesinlikle 6’ lı, 12’ li, 24’ lü setlerin zorunlu bir tarzı olmaması kanımca bu stili daha da keyifli kılar. Sonuç olarak her seferinde sevdiğiniz kombinasyonu, malzeme ve renk seçimini yemek menüsüne göre yapabilir, tabak renk sıralamalarınızda, bardak, çatal, kaşık, bıçak kombinasyonlarınızda istediğiniz gibi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Kırıldığı için eksilen tabaklarınız, servis takımlarınız, kaybolan çatallar, kaşıklar dert olmazlar. Sonuç olarak hepsi doğal sürecin bir parçası öyle değil mi? İste Wabi Sabi sofrada böylesine yaşamın içinden çıkıp gelen, zarif kişisel yaratıcılığınıza yol açabilen bir tarz. Ne dersiniz? Bir Pazar sabahı kahvaltısında sofranıza kendi doğal yorumunuzu katmak istemez misiniz?

Not: 3,co porselen takımlara designmixer ile bağlantıya geçerek ulaşabilirsiniz.

IMG_7333

Yazı Bast Home Nisan sayısında yayınlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 


“Sofrada Wabi Sabi” için 4 cevap

Leave a Reply