BEYAZI SEVEN EVLER


designmixer_27-1

Ne mevsimi, ne de sevmeyeni var. Modası geçmez, beraberinde kullanılan hiçbir rengi ve dokuyu mahcup etmez. Gücü tüm renklerin ötesinde, her birini kendine dahil eden ışık, karizmatik beyaz. Dekorasyonda ve giyimde ister minimalist, ister eklektik tarz olsun her stili daha da güzelleştiren, özel kılan beyaz.

 

Dünyada bazı yerleşim alanları vardır ki; öncelikle kendine hayran bıraktıran beyaz evleri ile anılırlar. Bahsi geçtiğinde akla ilk gelen katmer katmer beyaz binalarıdır. En ünlülerinden biri de sırtını gökyüzünün ve denizin mavisine yaslayan bembeyaz Ege sahil ve ada evleridir. Bu mütevazi güzel evler yaz aylarının tatlı tembelliğini anımsadığımız düşlerimiz ile bağdaşır çoğu zaman. Toplu halde kirece boyanmış bu evler estetik olduğu kadar ekolojik olarak da ışığı yansıttıkları ve haşereleri uzaklaştırdıkları için anlamlıdırlar. Her sene bahar temizliği gibi üzerlerine tertemiz bir boya geçilir, yeni bir can alır, geçen ayların ağırlığını üzerlerinden atar adeta yeniden tazelenirler. Yaşları yoktur deta bu evlerin. Yazın ışığı ile pırıl pırı parlarlar.

designmixer_27-2

Daha çok güney ülkelerinin dış cephelerinde kullanılan beyaz, ışık gücü ile karanlık Kuzey ülkelerinin evlerinin dekorasyonunun ayrılmaz parçasıdır. Özellikle çağdaş İskandinav evlerinde öne çıkan en baskın görünüm yalın ve taptaze beyazdır. İster duvarlar, ister objeler, ister döşemelik olsun veya beraber yan yana dursun, hep en beğendiğimiz o çekici beyazlıktır. Çerçevelediği her sanat eserini, yanına aldığı her rengi, objeyi, mobilyayı, aksesuarı dingin ve müdahalesiz hali ile adeta baş tacı eder. Bir anlamda saflığı ile tüm güzel duyguları ve aşkı da çağrıştırır. Aynı Şah Cihan’ın çok sevdiği eşi Mümtaz Mahal anısına inşa ettirdiği dillere destan bembeyaz Taç Mahal gibi.

 

Beyaz derken aslında tonlarından bahsettiğimizi de belirtmeliyim. Sarıya bakan sıcak tonlar, ahşap ve doğal dokulara çok yakışırken, griye bakan tonları maviler, yeşiller ve antrasitlerle kullanıldığında, soğuk metal yüzeylerin yanında modern evlere çok yakışır.

 

Tekstil teknolojilerinin ilerlemesi ile kumaşların temizliğindeki pratik çözümlemeler beyazın iç dekorasyonda daha cesurca kullanılmasına yardımcı olur kuşkusuz. Derinleme temizliğe düşkün kişilerin kiri gizleme gibi alışkanlığı olmadığı içinde tercih ettikleri tonların gene beyaz olmasına şaşmamak gerek.

designmixer_27-3

Duvar boyalarında ise beyazın trend tonları üzerinde duran çekici skalalara bir çok  boya markasının özel kartelalarından ulaşmak mümkün. Çekici renkler ile mekanları kolayca farklılaştırmak her ne kadar mümkün olsa da, vermiş olduğu ferahlık hissi ile beyaz her zaman duvar boyalarının en çok tercih edilen grubunda vazgeçilmezler arasında tüm sezon trendlerinde yer almaya devam eder.

 

Yazlık evlerde keten ve pamuklu kumaşları daha da doğal ve özel kılan beyaz, kışlık evlerde kalın yün örme dokularına ayrı bir güzellik katar. Koltuklar ve sandalyeler üzerine atılan imitasyon beyaz hayvan postları ise kışın kar beyazına hoş bir sıcaklık hissi katar, içimizi ısıtır. İskandinav evlerinin antik beyaz çini sobaları ise bu modern ve yalın Kuzey evlerine çok yakışır. Eskimişe taze modern bir yüz vermenin en pratik ve keyifli yollarından biri de beyaza boyayarak dekorasyonu şenlendirmek olabilir.

 

Benim önerim beyazın sakin tonları ile alabildiğince dekorasyonunuzda oynamanız ve dekorasyonun keyfine varmanız. Ruh halinize göre canlı renklerin veya dingin tonların yanında kullanarak ister çirkini kapamak, ister güzel olanı ortaya çıkarmak olsun amacınız özel ve çarpıcı ortamlar yaratmanız. Geri kalan yorumu ve beyaz ile evinize getireceğiniz sürprizleri size bırakıyorum. Şimdiden kolay gelsin!

designmixer (9)

designmixer (11)

designmixer (10)

designmixer (6)

designmixer (4)

designmixer (3)

designmixer (5)

designmixer (2)

Bu makale Bast Home dijital dekorasyon dergisinde yayınlanmıştır.


Leave a Reply