İşinin başında kadınlar

İşinin başında kadınlar

İSTANBUL’UN KAOTİK İŞ YAŞANTISINDA TÜM YOĞUNLUĞA RAĞMEN GÜLÜMSEYEBİLEN AMA EN ÇOK DA İŞİNİ AŞKLA YAPAN ÇALIŞKAN İŞ KADINLARI ONLAR. SANATTAN EĞLENCEYE, MİMARİDEN TASARIMA BİR O KADAR HAYATIN İÇİNDE, BİR O KADAR DA İŞLERİNİN BAŞINDA. ONLARI EN KOLAY BULABİLECEĞİMIZ YERDE, ÇALIŞMA ALANLARINDA YAKALADIK VE SORDUK.

İşinin başında kadınlar: Tijen Samuray Öztek Designmixer’ın kurucusu tasarımcı ve iletişimci.

Maison Française: Çalışma alanlarınızın olmazsa olmazları neler? Bilgisayar hariç…

Tijen Samuray Öztek: Dergi ve kitaplarım, masamın üzerindeki etnik objelerim ve moodboard’larım


MF: Çalışmaktan sıkıldığınızda ya da boş zamanlarınızda ne yaparsınız?

T. S. Öztek: Farklı ve yeni mekânları, galeri ve yeni açılan sergileri görmeye çalışırım. İlham alacağım yerlere gitmekten zevk alıyorum. Yenilik görmek kafamı boşaltıyor ve beni yeniliyor. Sıkıntı ve stresi atıp yeniden güç buluyormuş gibi. O yüzden de seyahat etmeye bayılıyorum.


MF: Onsuz çalışamam, yanımdan ayıramam dediğiniz uğur objeleriniz var mı?

T. S. Öztek: Çalışma alanımda mutlaka bir Buda heykeli olmalı. O beni dengeliyor ve rahatlık veriyor. Yaklaşık 15 senedir çeşit çeşit Buda heykelim oldu. Evimde de var ve ayrıca yaptığım tüm mekânlara da muhakkak yerleştiriyorum. Onu koymadan sanki proje bitmiyor. Sihirli bir yanı var.

MF: Yoğun çalışırken acıkırsanız…

T. S. Öztek: Portakallı çikolata yerim. Enerji verdiği için.


MF: Ruh halinize göre fonda çalan müzikler…

T. S. Öztek: Bu mekânı eşimle paylaştığım için, o ne dinlerse tüm ekip de onu dinliyor oluyor. Lounge ve Caz ağırlıklı. Odaklanmam gereken bir iş yapıyorsam kulaklığımı takıp ortam müziğinden uzaklaşabiliyorum. Genelde de yaptığım işe, yazdığım konuya göre müzik seçimim değişiyor.


MF: Ofisinizin en sevdiğiniz özelliği nedir?

T. S. Öztek: Tüm ofiste en çok kendi çalışma alanımda olmayı seviyorum çünkü kesinlikle beni yansıtıyor. Bu alanın etnik ve minimal tarzların bir karması niteliğinde eklektik olması hoşuma gidiyor.

Maison Française Türkiye design dergisi Aralık 2014 Tijen Samuray Öztek Designmixer‘ın kurucusu tasarımcı ve iletişimci ile söyleşi. İşinin başında kadınlar – Portre.

Yapım Besray Köker. Fotoğraflar Bora Hırsova

Leave a Reply