Çocuklar için yılbaşı hazırlıkları ve kutlamaları


designmixer_18

Güzel dilekler, sıcacık sevgi dolu duygular, içimizi kıpır kıpır eden yeni yıl ile ilgili planlar ve beklentiler.  Bu tatlı heyecanın bambaşka bir enerji verdiğini kim inkar edebilir ki?  Tüm enerji patlaması sanki sihirli bir değnek gibi kalbimize, zihnimize dokunur ve birbirinden yaratıcı, renkli  fikirler, dekorlar ile ortaya çıkıverir. Bazen sonuç o kadar hoş ve beklentimizin üzerinde oluverir ki yapanı bile şaşırtır. O ne tatlı heyecandır, hele evin tüm aile bireyleri ile ortaklaşa yapılır ise. Çocukları daha çok mutlu edecek ne olabilir? Sıcacık evinde tüm sevdikleri ile yaptığı  ışıklı dekorlar, rengarenk süsler, etrafa  yayılmış birbirinden sevimli oyuncaklar….  Bir anda ortam her an  olduğundan  farklı bir mekana dönüşüverir. Sanki tüm ev bir oyun odasıdır.

designmixer_182

Sanırım çoğumuzun yeni yılı karşılamak üzere aileleriyle  yaptığı kutlama ve hazırlık anıları hala aklımızdadır. Bazılarımız bu güzel anıları bir ritüel haline getirerek çocuklarına aktarıp onların da aynı heyecanı yaşamasını arzular, bazılarımız ise yepyeni fikirler ile her sene birbirinden daha yeni kutlamalar yapıp yaratıcılık sınırlarını aşmayı hedefler.  Amaç her ne olur ise olsun tüm bunları yaparken günlük rutin stresimizden kurtulup, eğlenceli bir sezon geçirmek  mottomuz olmalı diye düşünüyorum.

Yaratıcılıkta ve hayal dünyasında sınır tanımayan miniklerimizden gerçekten öğreneceğimiz çok şey var. Onların yüzündeki içten gülümsemeyi görmek, kalplerinden gelen kahkahalar ile evin çınladığını işitmek ise hepimiz adına gerçek bir festival. Hadi gelin bu sefer onları mutlu etmek için dekorasyonlarımızı yapalım, evimizi onların sınır tanımayan  çılgınca fikirleri ile süsleyelim.  Sezonun tatlı lezzetleri zencefilli kurabiyeler, meyvalı sıcak içecekler,  çikolatalı kekler, vanilyalı pastaların kokuları ile evimiz şenlensin. İçleri rengarenk şeker, çikolata & kutu kutu minik hediyeler ile dolu olan çoraplar duvarları süslesin. Noel babanın çanları kulaklarımızı çınlatsın, yılbaşının klasiği olan çam ağacının etrafında tıkır tıkır giden, bacasından buhar çıkaran tren evin şarkısı olsun. Zevkinize göre ister pastel tonlar, ister kırmızının en derin tonları yeşillerle birleşip çevrenizi renklendirsin. Minik yılbaşı ışıkları, mumlar evimizin ve bahçemizin tüm köşelerini aydınlatsın. Günlük ev eşyalarımız bu ay sepetlerin içine girsin, yanlarından yılbaşı topları, kozalaklar sarksın, pencerelerimizi beyaz kar efektleri süslesin. Tüm güzel dileklerimizle  dolu kartlar evin her köşesinden çıksın. Kısaca aklınıza gelen eğlenceli fikirler ile tüm ev kocaman bir kutlama alanı oluversin.

designmixer_183

Aralık ayı boyunca çocuğunuzu her sabah farklı minik bir hediye ile şaşırtabilir onu mutlu edebilirsiniz. Bunun için çok para da harcamaya gerek da yok. Sadece biraz özen, güzel dilekler sevgi ile birleşince en değerli hediyeler ortaya çıkmaz mı? Bazen küçük bir kurabiye bile hoş bir şekilde kadife kurdele ile  sarmalandığında  harika bir hediye olabilir. Yanı başında, yastığının üstünde küçük  bir sürpriz ile karşılaşmak hangi çocuğu mutlu etmez ki? Bir de yılbaşı ağacı fikirleri var. İster klasik bir çam ağacı, ister kara tahta duvara çizilmiş bir ağaç, ister duvara çakılmış sıra sıra dallardan oluşan bir ağaç olsun, üzerine ışıklar ile bezenip, oyuncak bebekler, mandallar, toplar ile süslenince evimizin en eğlenceli odak noktası olup çıkmaz mı? Müzik ise kuşkusuz yılbaşının en ayrılmaz parçasıdır. Hangi çocuk eğlenceli yılbaşı şarkıları ile uyanmayı sevmez ki? Asıl olan  tat almayı, işitmeyi, dokunmayı, görmeyi, koklamayı kısaca tüm duyuları, bir eğlence haline getirmek, çocuklarınız ile tüm ömür boyu hatırlayacakları tatlı hatıralar yaratmak öyle değil mi? Sevginizi ve paylaşmayı aktarabileceğiniz, geleceğin umutlar ve güzel beklentiler ile dolu olduğunu ifade edebileceğiniz, tüm dünyanın güzel enerjiler ile dolup taştığı daha güzel koca bir ay var mı? İşte, size ve hepimize fırsat.  Hadi çocuklarımızı rengarenk fikirler, unutulmaz kutlamalar ve hikayeler ile mutlu edelim  ki en güzel, unutulmaz yeni yıllar hepimizin olsun. Bu vesile ile şimdiden sizlere mutlu ve sevgi dolu yeni bir  yıl diliyorum. Bu arada iyi eğlenceler….

Designmixer (19)

Designmixer (17)

Designmixer (20)

Designmixer (9)

Designmixer (4)

Designmixer (1)

Designmixer (11)

Designmixer (12)

Designmixer (2)

Designmixer (21)

Designmixer (10)

Designmixer (7)

Designmixer (2)

Designmixer (5)

Designmixer (6)

Designmixer (14)

Designmixer (15)

Designmixer (13)

Designmixer (1)

Designmixer (18)

 

 

Article was featured in Bast Home digital design magazine December issue, 2015.


Leave a Reply