Modern Tarih ile yakınlaşan Uzakdoğu

uzakdoğu stili dekorasyon

designmixer_modern-tarih_bast-home-şubat

Hani daha önce hiç bulunmadığınız, aklınızı başınızdan alan bir ülkeye gider, yepyeni yaşam şekilleri görür, bunları zihninize kazımak ister, hatıra olarak da evinizde sergilemek istediğiniz objeleri bavulunuza tıka basa doldurup dönersiniz, ama gene de eksik kalan, nasıl taşıyacağınızı bilemediğiniz o  güzel parçalar vardır ya, işte Modern Tarih ticari olarak üretilmemiş yerel kültürlerin kimliklerini en orijinal ve saf hali ile yansıtan, antik  değere sahip böylesine özel obje ve sanat eserlerini ayağımıza kadar getiren bir dünya markası. Dolayısıyla, mekanlarında eklektik ve koloniyel dekoratif üslubu seven kişiler için doğru adres Modern Tarih.

designmixer_82

Çukurcuma’ nın tarihi yapısına sadık kalmış İtalyan mimarisine özgü tarzı ile belki de İstanbul’ un dönem tarihi dokusunu en güzel yansıtan yerlerinden Faik Paşa Yokuşu üzerinde yer alan 250 yaşındaki binasını kendine mesken edinen showroomu; keşif amaçlı seyahat düşkünü , dünya kültürlerine yaklaşarak onunla iç içe yaşamayı arzulayan, sanat ve tasarım severler için ilgi uyandırıcı ve belki de takip edilmesi müthiş zevk uyandıran bir durak noktası. Markanın sahibi Davit Meşulam ilk olarak Amerika da başladığı ve uzun senelerdir sevgi, büyük bir tutku ile yürütmüş olduğu antika keşif işini daha çok bir hayat görüşü, yaşam tarzı olarak benimsemiş. Mağazasının tadilatı ve dekorasyonu sırasında ise aynı titizliği göstermiş. Kendi elleri ile mekanın restorasyonu ve yenilenmesinde bir fiil yer çalışmış. Dünyayı dolaşarak özenle seçtiği, geldiği toprakların yerel kültür, gelenek ve yeteneklerini yansıtan, 19yy ve erken 20yy. dönemlerine ait antik parçaları tarihi binasının çıplak beton ve tuğla zeminli yüksek tavanlı mekanında, dramatik bir aydınlatma eşliğinde müze kalitesinde sergilemeyi tercih etmiş. Seyri müthiş keyif kaynağı olan tüm dekoratif elementler ve düzenlemesi ile mağaza ziyaretçilerine, adeta hızlı ve yoğun bir dünya turu yaptırıyor

designmixer_83

Modern Tarih’ in Afrika ve Asya kıtalarının çeşitli ülkelerinin topraklarından doğal malzemeler kullanılarak el işçiliği ile üretilmiş değerli objeler, sanat eserleri zarif  bir uyumla bir araya getirmiş.  Mağazada sergilenen her bir parça ise yer alacakları mekanlara  manevi derinlik ve sofistike bir dokunuş katma özelliğine sahip.

designmixer_84

Çinli taş askerlerden, kutsal Buda heykellerine, el yapımı papirüs kağıt üzerine çizilmiş, kök boyalar ile renklendirilmiş imparatorluk aile tablolarına, Afrika yerlilerinin geleneksel ritüellerinin en önemli parçaları olan el yapımı masklardan, Uzakdoğu mobilya geleneğinin uyumlu tamamlayıcı parçalarından seramik ve ahşap taburelere, rengarenk kap, küp ve vazolara, metal kilitli sandık formlu geleneksel Çin dolaplarından, tarihi binalardan çıkma el oymacılığının en güzel örneklerini sergileyen antik kapılara, çatlak sırlı antik Çin porselenlerinden, el oyması desenli mermer tabak ve kaplara, boy boy kaligrafi fırçalarından, ahşap oyma oda bölmelerine, sık dokumalı el yapımı rengarenk desenli antik halılardan, içlerinde uzun yıllar çay kaynamış her evin ayrılmaz dekoratif ve lezzet objesi çaydanlıklara, baskı ve aplike desen teknikler ile tasarlanmış kumaşlardan, Himalaya dağlarında şerpaların giydiği kar botlarına çeşitli orijinal parçalar Modern Tarih’ in koleksiyonunda yer almakta.

designmixer_85

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

modern-tarih-designmixer

Davit Meşulam bugün mağazasında sergilediği tarihi koleksiyonunun uzantısı olarak kumaş ve aydınlatma koleksiyonu çalışmaları işine girmiş. Ayrıca, markanın kimliğini yansıtan dekorasyon proje çalışmalarını da bir taraftan yürütmekte. Doğu ve batının buluştuğu bu keyifli marka, dünya kültürlerin sentezinden doğmuş ve yeni formlar alarak oluşturduğu çizgisinde başarı ile ilerliyor.  Tarih, kültür, sanat ve dekorasyon meraklılarına duyurulur… images and content featured at Bast Home february 2014 issue written by Tijen Samuray Öztek (designmixer)


Leave a Reply