Çarpıcı stillerin geleneksel Türk mimarisi ile buluştuğu mekan / Ada Hotel

Designmixer visits Ada Hotel

Bodrum seyahatimin son duraklarından biri Türkiye’ nin tek Relais Chateux ünvanını kazanmış muhteşem Ada Hoteliydi. Osmanlı dönemi konusunda uzman Ahmet Iğdırlıgil’ in mimarisini ve stil sihirbazı Hakan Ezer’ in dekorasyonunu gerçekleştirdiği; tarihi dokunun ve estetiğin birleştiği bu mükemmel projenin beni adeta büyülediğini  itiraf etmeliyim. Gördüklerimi ve hakkında öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için heyecanlanıyorum…

 Ada Hotel Bodrum

Türkbükü sırtlarında içinde çeşit çeşit zeytin ve limon ağaçlarını, fuşya rengi begonvilleri barındıran gür bir bahçeyle iç içe geçmiş Ada Hotel’ in taş yapısı, kendinden emin duruşu ve estetik görkemi ile sıra dışı.  Üzerinde uzun uzun yazılmayı hak edecek estetik duruşa sahip.

Bahçe içinde ağaçların peyzaj düzenine göre basamaklarla seviyelendirilmiş bina grupları, tekil planları ile birbirinden bağımsız ve özel. Aynı zamanda doğayla natürel bir şekilde kaynaşan sıradışı yapısı, iç mekânlarıyla da sürprizlerle dolu.

Bina Ege mimarisinin tipik özelliklerini barındırmakla beraber lobinin üzerinde yer alan, çatıya yerleştirilmiş yuvarlak havuzu ile deneysel ve modern yapı tasarımını da kimliğin de yansıtıyor. Ayrı ayrı tasarlanmış 14 odası ile gerçek anlamda butik olan bu otel labirent benzeri akışı ile standart otel görünümünden oldukça farklı.

Authentic lighting Ada Hotel Bodrum Stone carved fireplace

Mekân dekorasyonu Osmanlı’ dan, Fransız’ a, Avrupa Gotik’ den, koloniyel döneme ait, farklı üsluptaki  rüstik ve otantik detaylar mükemmel bir uyumla kurgulanarak Ada Hotel kimliği altında ortak  dokuda başarıyla  birleştirilmiş.

Ada Hotel dekorasyon Otantik dekor

Decoration Ada Hotel

 Anatolian stone carved fireplace Interior style of ada hotel

Colonial decoration style Library of Ada Design Hotel Library room Ada Hotel

Yüksek tavanlı, geniş lüks odaları, mermer banyoları, antik halı ve kilimleri, yumuşak Türk havluları, muhteşem döküm avizeleri, yağdanlıkları, cam fanusları, renkli vitrayları, antik masif maun ve meşe ağaçlarının paslanmış metalle buluştuğu mobilyaları, değerli dekoratif tasarım objeleri, yerel taştan oyulmuş tipik Anadolu şömineleri ile  zengin bir kolleksiyon evi duruşunda ve de  keşfedilmeye açık bir hazine!

Ada Hotel Design Magnificient outdoor Ada Hotel

Architecture of Ada Hotel Antika mobilya

Lounge Chair, Ada Hotel Decorative carved Stone

Ada Hotel peyzaj mimari

Authentic Ada Hotel design, Turkey Bodrum begonvilleri

Antique bathroom Ada Hotel  Turkish Stone Tiles and authentic sink Ada Hotel

small details make the difference dinlenme koltugu Ada Hotel

authentic bathroom Ada Hotel iron mirror frame, decor of Ada Hotel

Guestroom Ada Hotel Authentic Ottoman Architecture

executive suit, Ada Hotel Turkish Hamma, Ada Hotel

Ege Tas mimari, Ada hotel Garden of ada hotel

Authentic textiles and kilims

Olive tree, ada hotel Otantik Türk mimarisi ada hotel, bodrum

Iron main gate of ada hotel, Turkbuku Holiday at ada hotel

Ottoman style Turkish Hammam, ada hotel

Osmanlı’ nın  tarihi mimari dokusunu mükemmel bir şekilde yansıtan hamamı ise otelin en
büyük sürprizlerinden! Küçük bir kapıdan girilen yüksek tavanlı,  görkemli hamamın duvarlarındaki minimalist, Arapça kaligrafik çalışmalar ise mekâna kuşkusuz mistik ve spritüel bir anlam katmış. İki bölümden oluşan yapı, ilk girişte ılıklık kısmında dinlenmek için yerleştirilmiş maun fransız josefin tipi koltukları ve üzerine özenle yerleştirilmiş hamama özel obje ve malzemeleri, aydınlatma amaçlı yağdanlıkları ile detaylı bir şekilde tasarlanmış. İki ayrı bölümden oluşan kare planlı-çapraz tonoz örtülü, beşik tonozlu  tavanları ise küçük dairesel camlarından süzülen ışık huzmeleri ile geleneksel Türk hamam mimarisinin tüm geleneksel mimari özelliklerini içinde barındırıyor.

Ilıklık Turk Hamamı, ada hotel Saglık olsun

Arapça da “sağlık olsun” anlamına gelen Ada Hotel in hamamda kullanılan  yazıların SPA ile eş anlamlı olan “Suyla gelen sağlık” söylemi ile anlamdaş olması ise suyun tüm kültürlerde ortak bir bağlama sahip olmasının güzel bir simgesi.

Turkish hammam design, ada hotel Hammam dome ceiling, ada hotel

Tavandan sarkan, içinde mumları barındıran, dev yuvarlak döküm avize ise mekânın mükemmel tamamlayıcısı. Beyaz Marmara mermeri ise tüm hamamı sıcak ve otantik havası ile adeta sarmalıyor, insana “tam olmam gereken yerdeyim” hissini veriyor.

Hamamda hexagon şekle sahip göbek taşı ise merkezde hoş bir odak noktası oluşturmuş.  Ada Hotel’ in bu arınma ve sağlık bulma mekanı üzerine yazacak çok şey var kuşkusuz. Sizlere bu güzel ortam ile ilgili bir çok detay verebilirim ve resim paylaşabilirim. Fakat, onun sıcaklığını hissetmeden, arka da eko yapan sıcak suyun sesini duymadan, sırtını ılık göbek taşına yaslayıp şöylece uzanmadan ne desem mekanı tüm duyguları ile yansıtabilmem oldukça güç. Ne de olsa Hamam denilen yer tüm bedenin ile deneyimlenerek yaşanmalı öyle değil mi?…

Tasarım oteli ada hotel

Uzun sözün kısası tarih içinde yolculuk edip, kafanızı dinlemek ve tüm duygularınıza hitap edecek bir ziyafet deneyimlemek istiyorsanız; Ada Hotel, Turkbuku hayalinizi tam anlamı ile gerçeğe dönüştürebilecek bir mekân! Deneyimlemenizi kuvvetle öneririm…

Ada Hotel websitesi:

http://www.adahotel.com/


“Çarpıcı stillerin geleneksel Türk mimarisi ile buluştuğu mekan / Ada Hotel” için bir cevap

Leave a Reply