Çin Yeni Yılı ve Şansın, Sevginin Sembolü Kırmızı


designmixer_20

Daha çok Sevgililer günü ile anılan Şubat ayını bu sene Çin Yeni Yılı ile anmayı tercih ediyorum. Çünkü, şahsen sevgililer gününün ticari amaçlar ile tüketildiği, en büyük sevginin ise sadece barış ve iyi niyet üzerinden filizlenip, büyüyebileceğini düşünmekteyim. Şans, mutluluk, dinamizm, canlılık ve sevgiye çağrışım yapan en uzun dalga boylu renk olan kırmızıyı ise kültürler ve inançlar arasında bir sevgi bağı oluşturması için bu ayki sayfalarıma Çin Yeni yılının sembolik rengi olarak dahil ediyorum.

designmixer_202

Güzel dileklerimizle karşıladığımız yeni yılımızın enerjisi daha henüz yüksekken, Çinliler için yeni yıl bu sene 19 Şubat’ da kutlanıyor. Dünyanın yaklaşık %20 lik nüfus yoğunluğuna sahip bu büyük toplum kendi öz kültürlerine ve inançlarına bağımlılıkları ile astrolojik takvimlerine göre 2015’ i Keçi yılı olarak adlandırarak yeni yılı tüm hızı ile karşılama hazırlıklarına çoktan başladılar başladı bile. Hemen dünyanın her bölgesine dağılmış  Çin nüfusu çeşitli şehirlerin sokaklarında, iç mekanlarında sergiledikleri tılsımlı dekorasyonları ile yeni yıllarını tüm dünya ile paylaşıyorlar. İyi şans ve güzel dileklerin simgeler, objeler  ve en önemlisi renkler ile sembollendiği kutlama çılgınlığı 19 Şubat ve onu takip edecek 1 hafta boyunca bahar festivalini süsleyecek çiçekler, dragonlar, desenler, fenerler, yazılar ve müzikler eşliğinde  devam ediyor. Bu dönemde adeta parlak, enerjisi en yüksek olan çok sevilen , pek değerli kırmızıya bulanıyor Çinli nüfusun hakim olduğu tüm coğrafyalar. Bu kültür ile %100 bağdaşan şansın, bereketin ve bolluğun sembolü olan kırmızı renk  işte bu yüzden Çin Yeni yılı Festival kutlamalarında baş tacı ediliyor.

designmixer_203

Kapıların yanlarına iyi dilekler için asılan yazılar, tavanlardan veya sokaklarda iplerden sarkan kırmızı kağıt fenerler, festival sırasında sokaklarda dans ederek dolaşan dragonlar, evin çeşitli bölgelerine dağılmış mobilya ve objeler, sevdiklerine kırmızı zarflarda yollanılan kutlama mesajları, o yıla ait Çin astrolojik takvimindeki hayvan sembolleri, hepsi gelecek senenin olumlu beklentilerinin kırmızıya boyanmış tılsımlı simgeleridir.  Kuşkusuz böylesine eğlenceli ve güzel duygular ile bezenen Şubat ayı Çinli olmasa dahi çoğu insanın hatta özellikle çocukların dikkatini çekiyor. Çocuklar için bu dönemde yapılacak çeşitli aktivitelerin ileride kendi gibi olmayan, farklı toplumların değerlerini anlayabilmeleri için iyi bir fırsat yaratacağı düşüncesindeyim. Kağıttan çeşitli dekoratif objeler, kuklalar yaratırken, onların lezzetlerini tadıp, sembollerini öğrenmeye çalışırken  yabancı bir kültürü de öğrenme fırsatı yakalamanın tatlı heyecanı ile büyülenebilir ve en güzel öğrenme motivasyonu meraklarını alevlendirirler. Rengin gücünü öğrenip onunla hayallerini boyayabilirler. Bu güzel ayda anlatılacak, paylaşılacak, öğrenilecek, sevilecek çok şey var gerçekten. Fırsattan istifade bende yine yeniden bu sefer de Çin Yeni Yılını kutluyorum… Sevgiler…

17

16

15

14

13

12

11

10

09

07

06

05

04

03

02

01This article was feautered at Bast Home February, 2015 issue.

 


Leave a Reply