Keşifler ve yaratıcılık ile dolu bir yıl olsun!

designmixer bast home interior design magazine december issue

Bast Home 2013′ un bu son günlerinde keyifle okunabilecek oldukça eğlenceli bir Aralık sayısı yayınladı. Ana konulardan bir tanesi de yeniyıl üzerineydi.. Bende bu güzel konuya ithafen designmixer’ a ayrılan köşemde sizler için keşif ve yaratıcılık ile dolu bir yıl diledim. Bu vesile ile arzumun   gerçekleştiği,  Bast Home daki yazımla  paylaştığım beni en çok heyecanlandıran seyahatlerimden birini anlatıyor ve şimdiden 2014 te güzel bir sene geçirmenizi diliyorum:

“Yeni yıl deyince aklımıza yeni başlangıçlar gelir. Dileklerimizin hepsinin gerçekleşmesi için adeta tüm benliğimiz yılın diğer günlerinde olmadığı kadar motive olur. Benimde tüm yeni yıl dileklerimin arasında öncelikli olarak hep yeni keşifler yapabileceğim seyahatler ile dopdolu bir yıl  geçirmek gelir. İşte bu dileklerimden birini yeni yılı karşıladığım Marakeş’ de  gerçekleştirmiştim ve bu seyahatim benim için son derece anlamlıydı. Çünkü, yeni başlangıçlar dilerken tamda dileğimin içinde kesinlikle istediğim bir ortamdaydım. Sanatın, kültürün, tasarımın, dekorasyonun ve lezzetlerin bambaşka olduğu tüm ezberleri bozabilecek, beni benden alıp götürecek bir ülke ve kültür.  Bu seyahatim ile beraber diğer çoğu dileğimde gerçekleşmişti. Tarih dolu bir şehri keşfederken sokakları ve otantik dükkanları adım adım dolaşırken gördüğüm birbirinden güzel dekorasyon objeleri, rengarenk halılar, kumaşlar, birbirinden mükemmel el işçilikleri ile bezenmiş mobilyalar, tarihi binaların her bir köşesinde karşıma çıkan akıl almaz bezemeler, mozaikler aklımı başımdan aldı. Tüm bunlarla beraber yepyeni bir kültür ve beraberinde getirdiği lezzetler. Artık yeni yıl benim için açılan yeni kapılar, yepyeni bir vizyon içine girip tüm duyularımla keşiflerimi içselleştirebileceğim bir yolculuktan ibaret oldu.

Tarihi Marakeş kalesinin içinde kalan eski şehirde geçmişte varlıklı ailelerin ikamet ettiği, bugün çoğu butik otel olarak yeniden restore edilmiş ortada  avlulu, iki katlı Riadlar ise mütevazi demir kapılarının ve yüksek duvarların arkasında gizli cennetleri ile en çok etkilendiğim mekanlar arasında yerini aldı.  En fazla 10 odalı Riad ların  çoğu ise yurtdışından mimarlar ve iç mimarlar tarafından satın alınmış ve yeniden çağdaş ve konforlu bir hayat tarzına göre dizayn edilmiş. Fas’ ın muhteşem mobilya ve dekoratif objeleri ile mekanları bezenince ortaya fantastik bir eklektik tarz çıkmış. Açıkçası, bu binaları satın alan ve yeniden tasarlayan kişilerin bu işi zevk için bile yaptıklarını düşünmüyor değilim. Sonuç olarak bu ilginç ülkede otantik malzemeleri ile harmanlanmış  modern yaratıcılığın tüm dünyadan ziyaretçilere show yaptığı mekanlar  yaratılmış ardı ardına… “Bir otelde bu kadarı da olmaz” yorumunu yaptıracak o kadar çok detay var ki, adeta tasarımcılar “olur yapınca, hem de çok güzel olur” diyerek inisiyatifi ellerine almış gibiler. Bugün çoğu mimarlık, dekorasyon dergilerinde yayınlanan hepimiz tarafından hayranlıkla karşılanan Marakeş’ in harika mekanları işte böyle oluşmuş.

Yeni yılı karşılamak için seçtiğim Fas ziyaretim  yerel tasarım, sanat, zanaat ve kültürlerini hafızama kaydettiğim, benim için adeta dileklerimin gerçekleştiği ve yepyenileri için ilham veren bir seyahat oldu. Bu ve bunlar gibi tanışmalar ile her geçen yılın getirdiği birikimler ile eklektik bir tarza sahip olmamak gerçekten de mümkün değil. Bu tatlı değişimin ve farkındalığın ise zevki bir ayrı. Size de yılın bu son günlerinde yapacağınız keşifler ile hayatınıza farklı bakış açılarını dahil edebileceğiniz, taptaze tarzınız ile, içinizdeki yaratıcılığı sürekli canlı tutacak bir yıl geçirmenizi diliyorum.”

designmixer bast home aralık sayısı yazı

designmixer basthome aralık sayısı yeniyıl yazısı

images via basthome


Leave a Reply